top of page

Środki wspomagające laktację - galaktogogi

Mimo dużego wyboru na rynku spożywczym odżywek dla niemowląt, to karmienie piersią jest nadal najodpowiedniejszym sposobem żywienia dla dziecka. Statystyki pokazują, że tylko 65% kobiet, które urodziły dziecko karmi wyłącznie piersią, a zaczyna prawie 100% z nich.


Problem zaprzestania karmienia piersią może zaistnieć ze względu na trudności w karmieniu, zanik pokarmu, przeświadczenie o niedostatecznej ilości mleka, czy też na podstawie indywidualnej decyzji matki.


Ryzyko zaprzestania karmienia piersią występuje najczęściej u kobiet, które urodziły wcześniaki. Ta właśnie grupa kobiet najczęściej sięga po środki wspomagające laktację.


Zjawisko zwane „insufficient milk syndrome”, czyli syndrom niedostatku mleka występuje najczęściej na podstawie subiektywnej oceny matki i wynika z braku poczucia pewności odnośnie prawidłowego karmienia. Poczucie kompetencji w zakresie karmienia piersią jest związane z prawidłowym procesem karmienia piersią zarówno dla matki jak i dziecka.


Do najczęstszych przyczyn braku pokarmu należą:


- zbyt rzadkie lub zbyt krótkie przystawienie karmienia;

- dokarmianie i pojenie dziecka;

- nieefektywne ssanie;

- blokowanie odruchu samoistnego wypływu pokarmu (niepokój, stres);

- stosowanie ochraniaczy na brodawki sutkowe.


Korekta technik ssania oraz wdrożenie prawidłowych zasad postępowania w laktacji to pierwsze działania mające na celu rozwiązanie problemu z karmieniem piersią. Kolejnym sposobem jest zastosowanie galaktogogów, czyli substancji mlekopędnych, stosowanych w celu wywołania, utrzymania i zwiększenia produkcji mleka u kobiet. W tym celu wyróżnia się:


- Substancje syntetyczne: Metoklopramid, Chlorpromazyna, Sulpityd, Medroksyprogesteron i inne;

- Hormony: Oksytocyna, Somatotropina, TRH oraz

- Naturalne pochodzenia roślinnego.


Wyżej wymienione preparaty farmaceutyczne (syntetyczne i hormony) nie są zarejestrowane w Polsce jako środki zalecane w celu pobudzenia wydzielania pokarmu.


Naturalne środki roślinne


Wymieniane w literaturze rośliny o działaniu prolaktogennym to:


§ Kozieradka

§ Koper włoski

§ Ostropest plamisty

§ Rutwica lekarska

§ Szparag lekarski

§ Lucerna

§ Herbata, piwo, drożdże

§ Słód jęczmienny


Działanie prolaktacyjne mogą mieć związki zawarte w wyżej wymienionych roślinach, takie jak:


- Fitoestrogeny (lignany, izoflawonoidy, stilbeny, kumestany);

- Olejki eteryczne;

- Saponiny steroidowe;

- Polisacharydy (Beta- glukany);


Działanie dwóch ostatnich związków nie jest do końca potwierdzone naukowo.


Za mechanizm działania wymienionych wyżej ziół przypuszcza się blokadę receptora dopaminy i tym samym zwiększenie wydzielania prolaktyny, której podwyższona obecność może wpływać na wydajność i efektywność w produkcji mleka kobiecego.


Uwaga! Na niektóre z tych środków należy zwrócić szczególną uwagę, ze względu na ich możliwe skutki uboczne, np. w przypadku spożycia kozieradki może dochodzić do biegunek oraz hipoglikemii.


Piwo i słód jęczmienny


Kontrowersyjnym tematem może wydawać się spożycie piwa (ciemne) oraz słodu jęczmiennego w trakcie laktacji. Zdania na temat spożycia tych produktów w celu poprawy laktacji są podzielone. Za prolaktogenne działanie w słodzie uważa się obecność polisacharydów ścian jęczmienia, które mogą zwiększać syntezę prolaktyny, i tym samym laktację. Przez niektórych specjalistów stosowanie słodu jęczmiennego może być przydatne w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne, natomiast inni uważają, że dotychczas przeprowadzone badania są niewiarygodne.


Podsumowanie


Zarówno elementem diety kobiety w ciąży oraz kobiety karmiącej mogą być rośliny zielarskie wspomagające laktację.

Pomocy w regulacji nawyków żywieniowych wspomagających karmienie piersią, dobór preparatów laktacyjnych może udzielić dietetyk, doradca laktacyjny i lekarz.

- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page