top of page

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu.


PRZECHOWYWANIE POKARMU


Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania lub zamrażania pokarmu kobiecego wykonane są z takiego tworzywa, które może mieć kontakt z żywnością. Taki pojemnik nie powinien zawierać bisfenolu oraz mieć możliwość szczelnego zamknięcia.

Do przechowywania pokarmu można używać także butelek wielorazowych. Jeśli używamy pojemników więcej niż jeden raz to po każdym użyciu muszą być one dokładnie umyte oraz wyparzane we wrzątku. Na używanych pojemnikach lub butelkach należy umieścić informację o dacie oraz godzinie odciągnięcia pokarmu i wykorzystywać pokarm w kolejności od najstarszego.


Porcja odciągniętego oraz przechowywanego pokarmu powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i wieku dziecka. W pierwszych dniach życia porcje te powinny być niewielkie. Stosowanie zbyt dużych pojemników może generować straty pokarmu.


W przypadku przechowywania pokarmu w lodówce, nie powinno się trzymać mleka dłużej niż 5 dni. Temperatura, która powinna panować w środku to ok 4 stopnie C. Warto pamiętać, aby pojemniki z pokarmem znajdowały się w tylnej ścianie lodówki. Nie powinno się do przechowywania używać półek na drzwiach lodówki, pokarm w tym miejscu mógłby być narażony na zbyt częste wahania temperatur. W zamrażarce lodówki mleko może być przechowywane do 2 tygodni, w temperaturze ok – 10 stopni C. Jeśli mleko było przechowywane zbyt długo lub w nieprawidłowych warunkach to należy je niezwłocznie wylać.


Aby przetransportować pokarm należy użyć specjalnych toreb chłodniczych.

Dozwolone jest mieszanie odciągniętych porcji pokarmu w przeciągu ostatnich 12 godzin, po uprzednim schłodzeniu do tej samej temperatury. Natomiast nie należy dolewać świeżo odciągniętego mleka do mleka już wcześniej schłodzonego, należy je najpierw schłodzić do tej samej temperatury. Nie wolno ponownie zamrażać już wcześniej rozmrażanego mleka.


PRZYGOTOWANIE POKARMU


Świeżo odciągnięty pokarm matki nie wymaga wcześniej żadnego specjalnego przygotowania oraz podgrzewania. Świeże mleko można podać dziecku od razu. Pokarm przechowywany w temperaturze pokojowej również nie wymaga podgrzewania i jest w tej postaci gotowe do podania dziecku.


Z kolei mleko, które było przechowywane w lodówce należy podgrzać przed podaniem do temperatury pokojowej. Tak samo w przypadku pokarmu znajdującego się w zamrażarce, takie mleko należy najpierw rozmrozić a następnie podgrzać.


W przypadku rozmrażania pokarmu można wykorzystać różne sposoby. Jednym z nich jest przełożenie pokarmu z zamrażalnika do lodówki na czas ok 12 godzin, a następnie pozostawienie pojemnika z mlekiem w temperaturze pokojowej na ok 1 godzinę. Należy pamiętać aby rozmrażane mleko było przechowywane w lodówce do 24 godzin, w tym czasie powinno być podane do spożycia.


Innym sposobem przed podaniem jest włożenie pojemnika lub butelki do miski z letnią wodą, i czekanie do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury. Pojemnik z mlekiem można również włożyć pod strumień ciepłej wody. Przy czym należy uważać aby użyta woda nie dostała się do pokarmu. Tak podgrzane mleko powinno być wykorzystane do ok 4 godziny.


Powszechną metodą podgrzewania mleka jest także użycie specjalnie do tego przeznaczonych podgrzewaczy do butelek.

Należy pamiętać, aby nie podawać dziecku mleka bezpośrednio wyciągniętego z lodówki. Mleko powinno mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała człowieka, czyli ok 37 stopni C.


Podczas podgrzewania mleka należy wziąć pod uwagę ilość jaką jest w stanie zjeść jednorazowo dziecko. Mleko, które jest podgrzane, a niezjedzone należy wylać.


Nigdy nie należy podgrzewać mleka kobiecego bezpośrednio na ogniu. Nie wolno gotować mleka, ze względu na to, że w ten sposób giną wartościowe składniki odżywcze. Nie zalecane jest również podgrzewanie mleka w mikrofalówce.


PODSUMOWANIE


Obchodzenie się z mlekiem kobiecym wymaga szczególnego zachowania podczas odciągania, przechowywania i podgrzewania. Warto jest jednak dostosować się do zalecanych wskazówek, tak aby zachować prawidłowe zdrowie dziecka. Pamiętajmy, że mleko kobiece to najbardziej wartościowy pokarm, jaki możemy dać dziecku, więc dbajmy o jego jakość.


- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

Badania w II trymestrze ciąży

Wraz z nadejściem 15 tygodnia ciąży rozpoczyna się II trymestr. Podczas trwania II trymestru ciąży istnieje potrzeba wykonania kolejnych ważnych badan diagnostycznych w celu kontroli stanu zdrowia mam

bottom of page