top of page

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach.


27–32 tydzień ciąży


Tak jak podczas każdej wizyty u lekarza wykonane będzie badanie przedmiotowe oraz podmiotowe. Lekarz skontroluje ciśnienie tętnicze krwi oraz oceni czynność serca płodu.

W trzecim trymestrze ciąży następuje już znaczny przyrost masy ciała, lekarz podczas każdej z wizyt w tym trymestrze będzie wykonywał pomiar masy ciała. Prawidłowy przyrost masy ciała jest w granicach do 500g na tydzień.


Badania jakie należy powtórzyć w tym okresie to oczywiście morfologia i badanie ogólne moczu. Liczba leukocytów w trzecim trymestrze ciąży osiąga swój szczyt i zwiększa się nawet do ok. 16 tys, dzieje się to ze względu na to, że rośnie liczba leukocytów obojętnochłonnych. Z kolei w przypadku płytek krwi, dochodzi do zmniejszenia ich liczby ze względu na wzmożone ich niszczenie oraz zwiększenie objętości osocza.


Powtarza się także badanie ultrasonograficzne oraz przeciwciała anty- D. Jeśli istnieje ryzyko konfliktu serologicznego to podaje się ciężarnej immunoglobuliny anty- D.


33–37 tydzień ciąży


W tym okresie powtarza się większość podstawowych badań.

Dodatkowo wykonuje się badanie położnicze oraz badanie gruczołów sutkowych. Ponad to lekarz oceni wymiary miednicy i ruch płodu.


Pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży lekarz zleci badania laboratoryjne na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także na obecność wirusa HIV.


Lekarz wykona posiew z pochwy oraz odbytu w celu wykrycia bakterii paciorkowców B- hemolizujących.


38–39 tydzień ciąży


Podczas tych ostatnich tygodni lekarz powtórzy ogólne badania. Tak jak w poprzednim okresie zostanie dokonana ocena ruchów płodu oraz jego czynność serce. Lekarz skontroluje ciśnienie tętnicze krwi ciężarnej oraz jej przyrost masy ciała.


W celu kontroli stanu zdrowia powtórnie wykonuje się badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.


Po 40 tygodniu ciąży


Postępowanie najczęściej jest indywidualne. Aby ocenić stan zdrowia płodu w ostatnich tygodniach ciąży wykonuje się badanie USG oraz KTG, czyli badanie kardiotokograficzne. Przede wszystkim KTG służy ocenie czynności serca dziecka oraz ocenie czynności skurczowej mięśnia macicy matki. Często to badanie powtarza się dodatkowo po tygodniu.


Podczas jednej z ostatnich wizyt, lekarz ustala datę hospitalizacji ciężarnej.


PODSUMOWANIE


Wykonanie pełnego pakietu badań ma służyć wczesnemu wykryciu nieprawidłowości podczas ciąży. Ważne jest aby kobieta ciężarna regularnie odwiedzała lekarza, takie postępowanie pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka. W zależności od zaawansowania ciąży wizyty nie powinny być rzadsze niż co 3,4 tygodnie.


Regularne badania pozwolą wcześnie wykryć ryzyko zagrożenia podczas ciąży np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, stan przedrzucawkowy, niedokrwistość, zakażenie wirusem różyczki, cukrzycę, konflikt serologiczny, ograniczenie wzrastania płodu, makrosomię płodu, czy też inne schorzenia wpływające na zdrowie zarówno matki jak i dziecka.


Świadoma ciąża i wiedza o niej służy utrzymaniu prawidłowego zdrowia.


- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w II trymestrze ciąży

Wraz z nadejściem 15 tygodnia ciąży rozpoczyna się II trymestr. Podczas trwania II trymestru ciąży istnieje potrzeba wykonania kolejnych ważnych badan diagnostycznych w celu kontroli stanu zdrowia mam

bottom of page