top of page

Zioła w ciąży

Każdy chyba raz w życiu pił ziołową herbatę. Może kupił ją samodzielnie lub został uraczony u znajomych. Często zastanawiamy się jak leczyć się domowymi sposobami i wtedy nasz wybór często pada na zioła - tak zwane domowe sposoby. Czy to źle ? Oczywiście, że nie. Jednak warto wiedzieć jakie zioła na co są pomocne i kiedy należy ich unikać. Tak, unikać ponieważ zioła są często mylone jako nieszkodliwe substancje, które może pomogą, ale raczej nie zaszkodzą. Jest to błędne przekonanie ponieważ niektóre mają silne właściwości i mogą nasilać pewne dolegliwości, a czasem wręcz nie wolno ich spożywać. Tak, samo tyczy się to kobiet w ciąży ponieważ niektóre powodują przykładowo skurcze macicy co może doprowadzić do poronienia.

Zioła można podzielić dla kobiet w ciąży na 4 kategorie (A-D) wg. monografii ESCOP. Każda z kategorii ma inne znaczenie dla kobiet będących w ciąży.

Kategoria A - można stosować w czasie ciąży

Kategoria B - Brak danych. Należy skonsultować z lekarzem

Kategoria C - Dane ograniczone. Należy skonsultować z lekarzem

Kategoria D - Nie można stosować w ciąży

Kategoria A

- Cebula czosnku

- Owoc anyżu

- Kwiat arniki (zewnętrznie)

- kwiat nagietka (zewnętrznie)

- Owoc kopru (przetwory wodne)

- Nasienie lnu

- Owoc borówki czernicy

- Koszyczek rumianku

- Nasienie babki jajowatej

- Nasienie babki płesznik

Kategoria B

- Korzeń prawoślazu

- Liść brzozy

- Owoc kminku

- Kwiatostan głogu

- Ziele glistnika

- Liść karczocha

- Korzeń żeń-szenia

- Ziele dziurawca

- Liść babki lancetowatej

- Liść porzeczki czarnej

- Liść rozmarynu

- Kora wierzby

- Liść/korzeń mniszka

- Ziele tymianku

- Liść/ziele pokrzywy

- KÅ‚Ä…cze imbiru

Kategoria C

- Kora cynamonowca

- Korzeń jeżówki bladej

- Ziele/korzeń jeżówki purpurowej

- Korzeń jeżówki wąskolistnej

- Korzeń eleuterokoka

- Olejek eukaliptusowy

- Nasienie kasztanowca

- KÅ‚Ä…cze ruszczyka

Kategoria D

- Ziele piołunu

- Aloes

- Olejek anyżowy

- Olejek koperkowy

- Nasienie kozieradki

- Kora kruszyny

- Liść miłorzębu

- Korzeń/kłącze lukrecji

- Owoc jałowca

- Kora kruszyny amerykańskiej

-Korzeń rzewienia

-Liść szałwi

Jest tez podział na 3 kategorie z surowcami nie uwzględnionymi powyżej

Surowce bezpieczne w ciąży

- Imbir lekarski

- Mięta pieprzowa

- Żurawina wielkoowocowa

Należy zachować ostrożność w trakcie trwania ciąży

- Kozłek lekarski

- Malina właściwa

- Róża dzika

Surowce przeciwwskazane w ciąży

- Borówka brusznica

- Lubczyk ogrodowy

- Serdecznik pospolity

Inne popularne zioła i doniesienia z literatury:

W wielu preparatach ziołowych wspomagających odporność można znaleźć jeżówkę purpurową. Nie zauważono negatywnego wpływu na rozwój płodu czy przebieg porodu. Ważne jest jednak by nie stosować preparatów z jeżówki powyżej 10 dni, a także możliwa jest interakcja z niektórymi lekami np. immunosepresyjnymi.

Maliny - owoce stosowane przy przeziębieniach ze względu na działania napotne często stosowane są przy przeziębieniu. Liście malin mają właściwości ściągające stosowane przy nieżytach żołądka czy biegunkach. Zważono, że oddziaływają one na kurczliwość mięśni gładkich i z tego powodu nie są zalecane dla kobiet w ciąży.

Ziele dziurawca, zioło, które charakteryzuje się interakcją z wieloma lekami. Przy stosowaniu przez kobietę w ciąży należy się zastanowić ze względu na małą ilość informacji dotyczącej oddziaływania na kobietę w ciąży i płód.

Jako jednym z bardziej powszechnych środków uspokajających i nasennych jest stosowana melisa nie ma działania poronnego jednakże na zbyt małą ilość doniesień o jego bezpieczeństwie nie jest zalecany.

Mącznica lekarska ma działanie przeciwbakteryjne stosowany przy zakażeniach moczowo-płciowy. Jest przeciwwskazany dla kobiet ciężarnych ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Zioła i preparaty ziołowe to dobra naturalna alternatywa na leki, szczególnie, że w ciąży wiele z nich jest przeciwwskazana. Należy jednak podejść do tematu z pewną dozą ostrożności i nieufnością. Warto szczególnie w tym okresie bardziej zwracać uwagę na to co spożywamy.


Smaki Bobasa - Ewa Matwiejszyn

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page