Witamina D
- Smaki Bobasa
- 13 mar 2019
- 3 minut(y) czytania
Czy warto się suplementować witaminą D? Słyszy się, że tak, jednak jak pada pytanie, a kto to robi? hmmm i tutaj mamy małą konsternację, bo z tym bywa już różnie. Z czego to wynika? Większość osób słyszało, ze warto suplementować się wit. D bo powszechne w populacji mamy niedobory tylko czy na pewno i jaką dawkę powinno przyjmować jej w suplemencie?
Mianem witaminy D określamy dwa związki D2 - ergokalcyferol (organizmy roślinne i grzyby) i D3 - cholekalcyferol (organizmy zwierzęce). Organizm ludzki potrafi w 80% do zapotrzebowania samodzielnie syntetyzować formę D3 pod wpływem promieni słonecznych UV na skórę. Pozostałe 20% wchłaniane jest wraz z pożywieniem. Wartości witaminy D oznaczamy w jednostce międzynarodowej IU ( International Unit)
Na co wpływa ?
- reguluje stężenia wapnia i fosforu w osoczu
- wpływa na stan mineralizacji kości
- oddziaływuje na układ krwiotwórczy
- oddziaływuje na układ odpornościowy
- zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy i osteopenii
W ciąży:
- zmniejszenie ryzyka stanu przedrzucawkowego
- zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej
- zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
- zmniejsza ryzyko krzywicy u dziecka
Źródła witaminy D:
Witaminę D można spożywać wraz z produktami rybnymi. Bogatym naturalnym źródłem jest tran.
Często do mieszanek i kaszek dla dzieci dodawana jest witamina D. Można ją także spotkać w przetworach mlecznych i tłuszczach które są wzbogacane w ową witaminę.
Suplementacja:
Polska leży na szerokości geograficznej gdzie mogą występować niedobory witaminy D, dlatego często wskazana jest suplementacja szczególnie w okresie jesienno-ziomowym .
Grupa IU/dobę Uwagi
Dzieci do 6m. życia 400 Niezależnie od sposobu karmienia
Dzieci > 6m. życia 400-600 Zależy od ilości przyjmowanej witaminy wraz z dietą
Wcześniaki 800 Urodzone ≤32 tygodnia ciąży, przy żywieniu dojelitowym
Wcześniaki 400 33-36 tydzień ciąży
Dzieci 1-10 lat * 600-1000 z prawidłową masą ciała ***
Młodzież 11-18 lat * 800-2000 z prawidłową masą ciała ***
Dorośli do 65 roku życia * 800-2000 z prawidłową masą ciała***
Ciążą i karmienie piersią 2000
> 65-75 lat** 800-2000 zmniejszona skuteczność syntezy skórnej
> 75 lat** 2000-4000 zmniejszona skuteczność syntezy skórnej
* Supmentacja nie jest konieczna gdy w okresie maj-wrzesień przebywa się codziennie na słońcu w godzinach 10:00-15:00 przez min. 15 min (odkryte przedramiona i podudzia - bez kremów z filtrem).
** Zalecana suplementacja niezależnie od czasu przebywania na słońcu
***Osoby z otyłością zakwalifikowane są do grupy ryzyka niedoborów z tego powodu powinny być one przyjmowane w podwójnej dawce w stosunku do rekomendacji do ich grupy wiekowej.
! Suplementacja powinna być zawsze oparta na kontroli stężenia w surowicy 25 (OH)D i dopasowana do grupy wiekowej i masy ciała.
Stężenie 25(OH)D w surowicy
Stężenie ng/ml Wartość
0-10 Ciężki niedobór
>10-20 Znaczny niedobór
>20-30 Suboptymalne
>30-50 Prawidłowe
>50-100 Wysokie
>100 Toksyczne
Przy stwierdzonych niedoborach warto wdrożyć suplementację lub zweryfikować dawki przyjmowanych do tej pory suplementów.
U osób z ciężkimi niedoborami wskazane jest (czas trwania leczenia ok 3 miesięcy lub do uzyskania prawidłowych wartości):
· 2000IU/dobę - niemowlęta
· 3000-6000IU/dobę - dzieci do 10 roku życia
· 6000 IU/dobę - osoby >10 roku życia
Kontrole wskazane są co 1-3 miesiące.
U osób z znacznym niedoborem:
Wskazanie włączenie suplementacji, a gdy była już stosowana to maksymalne rekomendowane dawkami dla określonej grupy wiekowej.
Kontrola po 3 miesiącach.
U osób z suboptymalnymi stężeniem:
Zwiększenie o 50% do tej pory stosowanej dawki witaminy D lub rozpoczęcie suplementacji w zalecanych dawkach do określonej grupy wiekowej.
Kontrola po 6 miesiącach.
U osób z wysokim stężeniem:
Korekta dotychczasowej suplementacji i redukcja dawki o 50%. W przypadku osób stosujących zbyt duże dawki preparatów witaminowych wskazane jest zaprzestanie suplementacji na okres 1 miesiąca i wdrożyć ponownie suplementację w rekomendowanych dawkach dla określonej grupy wiekowej.
W przypadku noworodków należy ocenić kalcemię, kalcurię i wykluczyć ewentualną nadwrażliwość. Można wdrożyć suplementację gdy wartość w surowicy opadnie ≤ 50ng/ml.
Kontrola po 3 miesiącach.
U osób z toksycznym stężeniem:
Natychmiast przerwać suplementację, oceniamy kalcemię, kalcurię. Można wdrożyć ponownie suplementację gdy wartość w surowicy opadnie ≤ 50ng/ml.
Kontrola co miesiąc.
Czy witamina D może szkodzić?
Tak, można mieć nadwrażliwość na witaminę D mimo pomimo tego, że jest to zjawisko rzadkie jednak występuje. Szczególnie powinny uważać osoby z hiperkalcemią, nefrokalcynozą, hiperkalcurią i kamicą nerkową. Suplementacja w powyższych przypadkach zalecana jest indywidualnie zależnie od gospodarki wapniowo-fosforanowej, PTH, 25(OH)D i 1,25 (OH)2 D.
Podsumowanie:
Każdy z nas powinien kontrolować stężenie witaminy D w surowicy. Przy niedoborach należy włączyć suplementację zgodną z rekomendacją dla określonej grupy wiekowej. Zwłaszcza w okresach jezsienno-zimowych osoby zamieszkujące tereny Polski powinny rozważyć stosowanie suplementów, a także osoby które w okresie wiosenno-letnim nie mają możliwości wystarczającej ekspozycji na słońce. Najlepiej wartość przyjmowanej dawki witaminy D określić na podstawie stężenie 25(OH)D.
Smaki Bobasa -Ewa Matwiejszyn
Comments