Rozszerzenie diety dziecka - część III (produkty w diecie uzupełniającej)
- Smaki Bobasa
- 10 kwi 2019
- 4 minut(y) czytania
Część III rozszerzenie diety dziecka jest kontynuacją części I - ogólne zalecenia i części II - składniki pokarmowe, schemat żywienia. W pierwszej części zostały opisane wielkości początkowych porcji w diecie dziecka, częstotliwość, konsystencji i dobór pokarmów, zaś w drugiej część bardziej był nacisk na składniki pokarmowe, składniki mineralne i witaminy, a także został przedstawiony schemat żywienia niemowlęcia do 1 roku życia.
Na sam koniec z serii rozszerzenie diety dziecka chciałabym skupić się już nie na ogólnych zaleceniach tylko na konkretnych produktach wprowadzanych do diety dziecka, które budzą niepokój rodziców.
Jak jeszcze nie wszyscy zastanawiają się nad schematem żywienia niemowlęcia czy nad wielkościami porcji to nie jedna z mam zastawiała się kiedy wprowadzić gluten? Czy po zakończeniu karmienia piersią od razu wprowadzamy mleko krowie ?( szczególnie jeśli zostało zakończone karmienie piersią).
Każdy z rodziców stara się robić wszystko co w jego mocy by uchronić swoje dziecko przed rozwojem chorób i alergii (pokarmowych) szczególnie w obecnych czasach kiedy są coraz popularniejsze.
Tylko czy można cokolwiek zrobić by zapobiec ?
Odpowiedź brzmi TAK i NIE. Nie da się w 100 % dziecka uchronić przed alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. Nie zapominajmy, że niektóre choroby trzewne są uwarunkowane genetycznie jak np. celiakia i nie da się temu zapobiec jeżeli ktoś ma sprzyjający genotyp. Istnieją jednak wytyczne co do wprowadzania niektórych pokarmów do diety dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że zdania ekspertów w tym temacie nie są jednoznaczne czy późniejsze wprowadzenie pokarmów alergizujących chroni trwale dziecko.
Gluten
Według ESPGHAN wprowadzamy gluten między 4-7 m.ż. Zaleca się by pokarmy były wprowadzone stopniowo pod osłoną mleka matki.
Mleko krowie
Według ESPGHAN nie powinno stosować się mleka krowiego jako głównego napoju przed ukończeniem 12 m.ż. Po ukończeniu roku jego dzienne spożycie, także nie powinno być zbyt wysokie do max. 500 ml.
W badaniach dowiedziono, że zbyt wczesne podawanie dziecku mleka krowiego przyczyni sie do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego. Zbyt wczesne wprowadzenie mleka może powodować nadmierne pryzmowanie białka przez dziecko wraz z dietą, co obciąża nerki i sprzyja niewłaściwemu spożyciu pozostałych składników pokarmowych. Może to także przyczynić się do alergii.
Nie zalecane jest podawanie mleka odtłuszczonego.
Mleko kozie/owcze
Nie stosujemy u dzieci poniżej 12m.ż. Zawierają zbyt wysokie stężenia soli mineralnych, oraz małą ilością witamin (szczególnie kwasu foliowego i B12)
Mleka modyfikowane
Zwracamy uwagę na przeznaczenie mieszanek do wieku dziecka.
Mieszanki typu "Junior"/ "typ 3" przeznaczone są dla starczych dzieci >12m.ż
Jajko
Możemy wprowadzać wraz z innymi produktami spożywczymi jako dieta uzupełniająca. Jajko możemy wprowadzać całe - na raz, nie ma potrzeby dzielenia go na białko i żółtko
Uwaga: nie podajemy surowego jajka -> ryzyko zakażenia Salmonella spp.
Sól i cukier
Nie zalecane jest dodawanie soli i cukru nawet jeśli wydaje nam się, że potrawy przeznaczone dla dziecka są nie smaczne. Dziecko inaczej odbiera smaki dopiero kształtują się u niego preferencje żywieniowe z tego powodu nie powinniśmy na starcie przyzwyczajać go do posiłków dosładzanych czy dosalanych.
Unikamy soli w diecie dziecka (ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszym etapie jego życia) i cukru (ryzyko próchnicy, wystąpienia nadwagi i otyłości)
Miód
Wprowadzamy dopiero po ukończeniu 1 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia przetrwalników Clostridium botulinum.
Woda
Zapotrzebowanie na wodę u niemowlęcia jest dużo większe niż u dorosłego w przeliczeniu na kilogram na masę ciała. Wynosi ok 800 ml w drugim półroczu życia dziecka.
Pamiętajmy, że przez pierwsze 6 miesięcy pokarm matki jest wystarczający do zapewnienia dziecku po potrzeb żywieniowych i dostarcza odpowiednią ilość płynów.
Do picia wybieramy: wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną - zawartość soli mineralnych <500mg/1l
Zawsze preferujemy wybierając picie dla dziecko wodę, a nie soki ma to bardzo ważne znaczenie w profilaktyce otyłości dzieci.
Soki owocowe
Tutaj chce od razu zaznaczyć, że sok to nie woda i nie powinien to być podstawowy napój w diecie dziecka. Wprowadzamy je ok. 7 m.ż u dzieci karmionych piersią, zaś u niemowląt karmionych mieszkami po 4m.ż.
Staramy się by spożycie soku w ciągu dnia nie przekraczało 150 ml. Jeżeli decydujemy się na sok powinien być on 100% ,przecierowy, bez cukru i pasteryzowany.
Mięso
Jedne z podstawowych pokarmów uzupełniających. Zaczynamy od drobiu, wołowiny, jagnięciny lub królika w porcji ok. 10g gotowanego mięsa na dzień. Najlepiej jeśli jest dodane do przecieru jarzynowego. Zwiększamy ilość dodawanej porcji mięsa stopniowo tak by pod koniec 12 m.ż ilość zwiększyła się do 20g
Ryby
Zalecane jest spożyciu 1-2 porcji ryb tygodniowo. Nie ma obawy do wprowadzania ryb do diety dziecka ze względu na ryzyko alergii, zauważono wręcz, że podawanie ryb w okresie niemowlęcym sprzyja rozwojowi większej tolerancji. Obawy mogą wzbudzać zanieczyszczenia ryb rtęcią i dioksynami.
Zalecane ryby: śledź, łosoś, szprot.
Nie zalecane: drapieżne, długo żyjące: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, płytecznik.
Zaczynamy od małych porcji na początku raz w tygodniu.
W III część, która została powyżej opisana skupiłam się na poszczególnych produktach, które mogą wzbudzać pewne obawy rodziców odnośnie ich spożywania przez niemowlęta i czasu ich wprowadzania do diety dziecka. Warto także zwrócić uwagę na doprawianie potraw przygotowanych dziecku i mieć na uwadze, że dopiero kształtują sie preferencje smakowe, więc nie warto przyzwyczajać maluszka do smaku słodkiego i słonego. Znaczenie mają także płyny wybierane do zaspokajanie pragnienia by preferować zawsze wodę zamiast soków, a wręcz ograniczać je w diecie.
Smaki Bobasa - Ewa Matwiejszyn
Comments