top of page

Rozszerzenie diety dziecka- część I (ogólne zalecenia)

Rozszerzenie diety dziecka jest bardzo ważnym okresem w życiu dziecka jak i rodzica. Przy okazji zmian w żywieniu rodzi się wiele pytań. Od kiedy powinnam wprowadzić nowy pokarm dla dziecka? Jaki pokarm powinnam wprowadzić jako pierwszy ? Jaka powinna być konsystencja wprowadzanych pokarmów?

W badaniach przeprowadzonych w 2012 roku w Polsce na 300 niemowlętach w wieku 6-12 miesiąc życia wykazano liczne błędy żywieniowe (zbyt duża liczba posiłków w ciągu dnia, brak suplementacji witamy D i zbyt wysokie spożycie soków).

Z tego powodu myślę, że bardzo ważna jest edukacja młodych rodziców, ponieważ to jak będziemy żywić nasze dziecko w pierwszych miesiącach jego życia wpływa później na całe jego życie i rozwój, a także może predysponować do rozwoju pewnych chorób metabolicznych w przyszłości.

Oczywiście przez pierwsze pół roku najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki i nie powinno się go dopajać nawet wodą.

Według zaleceń nowe pokarmy zaczynamy wprowadzać po 17 tygodniu życia dziecka, lecz nie później niż w 26 tygodniu. Niemowlę w tym okresie rozwija umiejętność przyjmowania pokarmów stałych, siedzenia z podparciem i kontroluje ruchy głowy i szyi.

Powoli zastępujemy posiłki mleczne tak by ok. 1 roku życia dziecko dostawało jedynie 2-3 posiłki mleczne w ciągu całego dnia.

Ogólne zalecenia przy wprowadzeniu nowych pokarmów:

- jeden pokarm na raz

- każdy nowy pokarm, wprowadzamy powoli zaczynając od małych porcji 3-4 łyżeczki i obserwujemy rekcje organizmu dziecka

- zaczynamy od pokarmów typowych (kaszki ryżowe, marchew, jabłka, gruszki, banany)

Częstość posiłków:

Rodzić decyduje "kiedy dziecko zje i co",

Rekomendacje WHO

Dzieci karmione częściowo piersią:

6-8 miesięcy powinny mieć 2-3 posiłki uzupełniające

9-24 miesięce powinny mieć 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski

Dzieci karmione sztucznie mieszankami:

4-5 posiłków i 1-2 przekąski

Wielkość porcji:

Dziecko decyduje "Ile zje"

Na początku rozszerzenia diety dziecka ważne jest by porcje nowych pokarmów były niewielkie, a objętość rosła wraz z czasem.

Dziecko nie powinno się zmuszać do jedzenie ponieważ często prowadzi to do jego przekarmienia.

Sygnały świadczące o sytości:

- grymaszenie

- zasypianie

- wolniejsze przyjmowanie pokarmu

- wypluwanie/ odmawiania smoka/ podawanego pokarmu

Kolejność pokarmów:

W pierwszych 2 latach życia kształtują się preferencje pokarmowe/smakowe malucha.

Dowiedziono, że dzieci karmione mlekiem matki łatwiej akceptują inne pokarmy niż mleko. Warzywa są trudniej włączane do diety dziecka niż owoce ze względu na preferencję smaku słodkiego. Z tego powodu należy wielokrotnie podawać określone warzywo by wykształciła się tolerancja na jego smak. Kolejną zasadą jest by to warzywa były wprowadzane jako pierwsze do jadłospisu dziecka, a nie owoce jak wiele osób myśli. Owoce wprowadzane są po ok. 2 tygodniach od wprowadzenia pierwszych warzyw.

Konsystencja:

U dziecka w pierwszym roku życia szybko rozwija się umiejętność gryzienia i żucia. Umiejętności gryzienia będą rozwijać się, aż do ukończenia 24 miesiąca życia. Akceptacja konsystencji odmiennej niż płynna będzie rozwijać się wraz z rozwojem umiejętności.

Według WHO kolejność wprowadzania pokarmów o różnej konsystencji:

6-8 m.ż dziecka - I gęsta kasza, owsianka, puree

II rozdrobnione produkty (papki, puree z gródkami)

9-11 m.ż dziecka - drobno posiekane lub rozdrobnione pokarmy, miękkie produkty podawane do rączki

12-13 m.ż dziecka - produkty z rodzinnego stołu, posiekane lub rozdrobnione(jeśli istnieje taka potrzeba)

Rozszerzenie diety dziecka jest bardzo obszernym tematem dlatego podzielony został na kilka części. W I część, która została powyżej opisana można zapoznać się z ogólnymi zaleceniami kiedy należy zacząć wprowadzać inne pokarmy niż mleko matki do diety dziecka. Przedstawiono także zalecenia dotyczące częstości podawania posiłków, wielkości porcji, kolejności wprowadzania nowych pokarmów i ich konsystencji.

Rodzic/opiekun decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje.


Smaki Bobasa - Ewa Matwiejszyn


36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page