top of page

Badania w II trymestrze ciąży

Wraz z nadejściem 15 tygodnia ciąży rozpoczyna się II trymestr. Podczas trwania II trymestru ciąży istnieje potrzeba wykonania kolejnych ważnych badan diagnostycznych w celu kontroli stanu zdrowia mamy i dziecka.


Jakie w związku z tym należy wykonać badania diagnostyczne?


15- 20 tydzień ciąży


Lekarz tak jak podczas wizyt w I trymestrze ciąży wykona badania podmiotowe i przedmiotowe u ciężarnej, wykona m.in. pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała oraz wykona wziernikowanie pochwy, a także oceni pH wydzieliny pochwy.


Dodatkowo lekarz skieruje na powtórne badania morfologii krwi, badanie ogólne moczu oraz na badanie na obecność przeciwciał anty- Rh.


Jako uzupełnienie badań z I trymestru zalecane jest wykonanie badań w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie jak np. test potrójny- βHCG, estriol, AFP.


W tym okresie zalecane jest ponowne oznaczenie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy.

Na podstawie wyników powyższych badań lekarz prowadzący oceni, czy istnieje jakieś ryzyko ciążowe.


21- 26 tydzień ciąży


Oprócz powtórzenia badań wymienionych powyżej, lekarz wykonuje badanie USG płodu, a także ocenia czynność serca płodu.


Bardzo ważnym badaniem diagnostycznym w tym okresie jest badanie stężenia glukozy we krwi. W tym celu wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą 75g (OGTT). Pomiaru glukozy we krwi dokonuje się trzykrotnie- przed podaniem glukozy, czyli na czczo, po 1 godzinie od podania glukozy oraz po 2 godzinach od podania glukozy.


Pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży lekarz położnik lub położna powinni rozpocząć już pierwszą edukację przedporodową.


Fizjologia u kobiety ciężarnej znacznie różni się od stanu, w którym znajduje się ona normalnie. Niektóre parametry mogą znacznie odbiegać od norm. Natomiast nie należy każdej anomalii traktować jako stanu patologicznego, gdyż w przypadku niektórych parametrów jest to efekt związany z aktualnym stanem fizjologicznym.


NIEPRAWIDŁOWE WYNIKI BADAŃ


U kobiet w I i II trymestrze ciąży często obserwuje się obniżenie stężenia hemoglobiny oraz niedokrwistość. Taki stan wynika z mechanizmu ochronnego przed zmianami zakrzepowymi.

Z kolei w przypadku leukocytów, ich liczba zwiększa się, obserwuje się to zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, uwarunkowane jest to podwyższeniem liczby leukocytów obojętnochłonnych. W przypadku funkcji nerek u kobiet ciężarnych obserwuje się zwiększenie klirensu kreatyniny, natomiast zmniejszenie stężenia mocznika i kreatyniny.


Zmienia się również metabolizm wątroby, u niektórych kobiet można zaobserwować niższe wartości parametrów takich jak GGTP, AlAT, AspAT, a także obniżenie stężenia białka. Może dochodzić do podwyższenia wartości kwasów żółciowych, a nawet do hipercholesterolemii czy hipertrójglicerydemii.


W przypadku funkcji tarczycy, poziom stężenia TSH może znacznie się obniżyć zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Poziom T3 i T4 również może się zmniejszyć podczas ciąży.


PODSUMOWANIE


Analiza i interpretacja wyników badań należy do lekarza prowadzącego ciąże. To właśnie lekarz oceni przebieg ciąży i jej ewentualne ryzyko zagrożenia.

Istotnym elementem dbania o siebie oraz dziecko jest właśnie regularne wykonywanie badań i monitorowanie przebiegu ciąży przez specjalistów. W następnym tygodniu przedstawię jakie najważniejsze badania należy wykonać w III trymestrze ciąży.

- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page