top of page

Nawodnienie u dzieci

W okresie trwania tak wysokich temperatur szybciej się pocimy i pozbywamy wody z organizmu, dlatego zapotrzebowanie na picie wody wzrasta. Nie zapominajmy w tym czasie także o naszych pociechach, one też potrzebują prawidłowego nawodnienia.


U każdego z nas utrzymanie odpowiedniego spożycia płynów i optymalne nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda jest najliczniejszym składnikiem ludzkiego ciała. U noworodków, które rozwinęły się w środowisku wodnym, zawartość wody w organizmie po urodzeniu wynosi około 75% masy ciała. To znacznie więcej niż u dorosłych, dla których woda stanowi 50–60% masy ciała.

Spożycie płynów, prawidłowe nawodnienie jest ważne dla dzieci przede wszystkim z powodów fizjologicznych, a także dla przyjęcia i utrzymania zdrowych, zrównoważonych nawyków związanych z piciem.


Zapotrzebowanie na wodÄ™


Dzienne zapotrzebowanie na wodę jest zależne m.in. od wieku. Małe dzieci ze względu na to, że szybko rosną mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na wodę. Noworodki w pierwszym półroczu swojego życia potrzebują ok 700-1000 ml wody na dobę. Głównym źródłem wody jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca w tym okresie dodatkowego podawania wody, gdyż może wpłynąć to na zaburzenia łaknienia u dzieci.


Uwaga! Podczas tak upalnych dni jakie nam ostatnio towarzyszą lub w przypadku dzieci, które nie są karmione piersią, nie ma przeciwwskazań wręcz wskazane jest, aby podawać dodatkowo wodę do picia. Należy jednak unikać wszelkich słodkich soków, napojów oraz herbatek.

Zapotrzebowanie na wodę w drugim półroczu życia niewiele się zmienia i wynosi ok 800- 1000 ml, w wieku 1-3 lat wzrasta do ok 1250 ml. W tym okresie źródłem wody nie jest już jedynie mleko matki, ale także inne płyny oraz pokarmy.


Poniżej parę wskazówek jak skutecznie wdrożyć prawidłowe nawyki picia wody u dzieci:


- Często dzieci na początku nie akceptują smaku wody, ze względu na to, że jest on neutralny w stosunku do słodkiego mleka matki. Nie należy się poddawać i próbować wielokrotnie podawać wodę dziecku, aż zaakceptuje ten nowy smak. Podawać wodę małymi porcjami co też będzie miało wpływ na jej lepszą akceptację.


- Unikać podawania wszelkich słodkich soków, wód smakowych i napojów, w celu uniknięcia kształtowania niekorzystnych preferencji żywieniowych. Nie należy również dosładzać wody.


W przypadku starszych dzieci:


- Należy regularne oferować dzieciom wodę przez cały dzień:


- Wprowadzić w rutynę pewne schematy, podawać wodę po przebudzeniu, w trakcie posiłków, a także przed snem.


- Można udostępniać wodę dzieciom przez cały dzień, mieć pod ręką kubek, filiżankę, czy też butelkę z wodą, tak aby dzieci miały cały czas dostęp do wody i korzystały z tych źródeł samodzielnie.


- Samemu stanowić autorytet dla dziecka, pić wodę regularnie przez cały dzień, tak aby dzieci mogły podpatrzeć i powielać zdrowe nawyki.


- Korzystać z różnych ciekawych pomysłów, stosować świeże zioła, pokrojone owoce, ciekawe naczynia do picia wody, kostki lodu w upalne dni, tak aby urozmaicić picie wody.


PODSUMOWANIE


Warto zapamiętać, że to właśnie woda powinna być głównym źródłem nawodnienia, najlepiej zaspokaja pragnienie, a jej picie od najmłodszych lat kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe.


- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page