top of page

Mleko w diecie dziecka

Mleko w diecie dziecka jest obecne od pierwszych dni życia. Na początku do ok. 6 miesiąca zalecane jest wyłączne karmie mlekiem matki. Dostarcza ono wszystkich niezbędnych składników pokarmowych dla dziecka, a także wpływa na wzmocnienie więzi między matka a dzieckiem.

Co po 6 miesiącu wyłącznego karmienia piersią?

Po 6 miesiącu życia mleko matki jest już nie wystarczającym pokarmem dla rozwijającego się organizmu maluszka. W tym okresie należy zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Przy rozszerzaniu jadłospisu malca zalecane jest wprowadzanie nowych pokarmów najlepiej pod osłoną mleka kobiecego.

Co z mlekiem jeżeli nadal karmię piersią /po zakończeniu karmienia ? Czy to jest ważne by podawać dziecku mleko i produkty mleczne?

Wyniki jednego z nowszych badań - ”Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 5.do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok", Instytutu Matki i Dziecka są bardzo niepokojące. Około 94 % dzieci nie miały odpowiedniej podaży witaminy D i 42% diety dzieci były zbyt ubogie w wapń.

Zbyt mała ilość wapnia w diecie dziecka może wiązać się z zbyt niską podażą w jadłospisie dziecka mleka i przetworów mlecznych. Produkty mlecze cechują się szerokim asortymentem, a także łatwo przyswajalnym pełnowartościowym białkiem. Oprócz białka są bogate w wapń i niektóre witaminy z grupy B.

Nawet jeśli nadal karmimy piersią to i tak do jego diety trzeba zacząć wprowadzać mleko i przetwory mleczne. Wynika to z faktu, że mleko matki nie pokrywa już na tym etapie zapotrzebowanie np. na wapń.

Rodzice powinni dbać by dziecko otrzymywało ok. 2 szklanki mleka dziennie (mleko matki, krowie, modyfikowane) i 1 porcję produktów mlecznych innych niż mleko.

Po 12 miesiącu życia można powoli wprowadzać mleko krowie do diety dziecka. Przetwory mleczne można zacząć wprowadzać szybciej.

Mleko modyfikowane a zwykłe mleko krowie? Co jest lepszym wyborem ?

Mleko modyfikowane jest na bazie mleka krowiego (koziego) ze zmienionym składem na wzór mleka kobiecego. Oprócz tego mają dodatki składników, które u większości dzieci są niedoborowe: witamina D, jod, żelazo i Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe (WNKT). Mleka modyfikowane jako żywność dla dzieci i niemowląt jest restrykcyjnie kontrolowane przez prawo polskie i unijne.

Mleko krowie zawiera mniejszą ilość powyższych składników dodawanych do mleka modyfikowanego, a jednocześnie cechuję się większą ilością sodu, białka i Nasyconych Kwasów Tłuszczowych.

Z powyższego zestawienia widać, że lepszym wyborem jest mleko modyfikowane. Nie oznacza to, że mleko jest złe tylko, że dla maluszka po 1 roku życia lepszym wyborem będzie mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb organizmu w danym momencie rozwoju.

Mówi się, że zróżnicowana dieta zapewnia pokrycie wszystkich składników pokarmowych, składników mineralnych i witamin. Jednak przeliczając u dzieci to na kilogram masy ciała ich zapotrzebowanie organizmu jest dużo wyższe. Z tego powodu dużo łatwiej o niedobory i skomponowanie prawidłowego zbilansowanego jadłospisu dla dziecka jest trudniejsze niż dla osoby dorosłej. Mleko modyfikowane zapobiega w pewien sposób u dzieci niedoborom: witaminy D, WNKT, wapnia czy żelaza ze względu na wzbogacanie w te składniki mleka według potrzeb w danym momencie życia i ułatwia zbilansowanie diety malca.

Podsumowując

W rozszerzaniu diety dziecka nie wolno zapominać o mleku i produktach mlecznych ze względu na możliwość niedoborów wapnia (niezbędny do prawidłowo wzrostu kości). W diecie malca warto rozważyć zastąpienie mleka krowiego mlekiem modyfikowanym w celu zapobiegania niedoborom powszechnie występującym w dietach dzieci od najmłodszych lat życia i ułatwienie prawidłowego zbilansowania diety dziecka.


Smaki Bobasa - Ewa Matwiejszyn

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również...

 
 
 

Comments


bottom of page