top of page

Kolki u niemowląt

Przeglądając internet można spotkać się z wieloma niejednoznacznymi informacjami na temat występowania kolek u niemowląt. Sprzeczność tych wiadomości wiąże się głównie z przyczynami powstawania oraz metodami leczenia tej dolegliwości. W dzisiejszym artykule spróbuję przybliżyć Wam ten powszechnie występujący problem.

Kolka jest stosunkowo często występującym zaburzeniem u niemowląt, mimo że ma ona łagodny przebieg to wywołuje duży niepokój u rodziców. Poniżej parę niezbędnym informacji, o których każdy rodzic powinien wiedzieć.


Definicja


Kolka jelitowa należy do czynnościowych zaburzeń wczesnego okresu niemowlęcego. Kolki klasyfikuje się na podstawie występowania jako żołądkowo- jelitowe, czyli związane z układem pokarmowym oraz te nie- żołądkowo- jelitowe, czyli niezwiązane z przewodem pokarmowym. Kolki dzieli się także, uwzględniając trudności w uspokojeniu dziecka podczas napadu płaczu. Podział to- kolki prawdziwe (epizody płaczu są częste, długotrwałe, dziecko nie pozwala się uspokoić) i rzekome (dziecko płacze intensywnie, często, ale rodzice nie mają kłopotów z jego uspokojeniem).


Etiologia czyli przyczyny nie są do końca znane, za niektóre uważa się m.in. nietolerancję laktozy, alergie pokarmowe, zaburzenia flory jelitowej, niedojrzałość układu nerwowego, negatywny wpływ dymu papierosowego, nieprawidłowe techniki karmienia czy też czynniki psychospołeczne.


Według definicji kolka niemowlęca jest to stan nasilonego niepokoju, stanu pobudzenia i niedającego się ukoić silnego płaczu.


Kolka może występować zarówno u chorych jak i u zdrowych dzieci, co wiązać się może z temperamentem dziecka lub jego zwiększoną wrażliwością na bodźce.


Okresy płaczu są zazwyczaj przedłużone i nawracające, u dziecka występuje rozdrażnienie i zmieszanie, przychodzące bez oczywistej przyczyny.


W diagnostyce stosuje się często definicję kolki jelitowej zwaną „regułą trzech”, kiedy napady płaczu trwają:


- przez co najmniej 3 godziny dziennie;

- przez co najmniej 3 dni w tygodniu;

- przez co najmniej 3 tygodnie;


Kolka ma łagodny przebieg i nie wpływa na wzrost, rozwój i proces karmienia niemowlęcia.


Fakty


- Prawdopodobnie problem kolek dotyczy 10- 40% niemowląt.

- Kolki niemowlęce występują najczęściej w wieku od 1- 4 miesięcy, natomiast pierwsze dolegliwości mogą rozpoczynać się już między 3 dniem, a 3 tygodniem życia.

- Istnieje zależność, że im wcześniej obserwuje się pierwszy napad kolki tym dłuższy jest jej okres występowania.

- Napady kolki występują najczęściej w godzinach wieczornych.

- Kolka niemowlęca ustępuje zazwyczaj w 3- 4 miesiącu życia. U niewielkiego odsetka dzieci utrzymuje się ona do 9 miesiąca życia.


Co odróżnia kolkę od normalnego płaczu?


Obserwuje się jakościowe różnice w płaczu dziecka. Płacz podczas kolki różni się od normalnego płaczu, ponieważ jest zwykle głośniejszy, bardziej intensywny i wyższy, podobny do krzyku.


Głośne epizody płaczu w godzinach wieczornych, nie mają związku z wcześniejszą aktywnością dziecka podczas dnia. Płacz w trakcie trwania kolki często pojawia się nagle i ma wyraźny początek i koniec, po zakończeniu bez wyraźnej poprawy stanu dziecka.


Podczas napadu kolki oprócz płaczu, u dziecka można zaobserwować niepokój psychoruchowy, czyli podkurczanie nóżek, wygięcie grzbietu, zaciskanie piąstek, zaczerwienienie twarzy. Często u niemowlęcia obserwuje się powiększenie obwodu brzucha oraz zwiększenie ilości gazów jelitowych, czy też wydalanie stolca, dające jedynie chwilowe uspokojenie.


Podsumowanie


Występowanie kolek u niemowląt jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem, nie stanowiącym poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Nie mniej jednak zawsze należy niepokojące nas objawy skonsultować z lekarzem pediatrą.

W następnym artykule przedstawiony będzie ciąg dalszy tematu „ Kolki niemowlęce”- omówione zostaną przyczyny oraz możliwe metody leczenia.


- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.



15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page