Karmienie piersią Część I: Standardy/plusy/minusy
- Smaki Bobasa
- 30 sty 2019
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 6 lut 2019
Dziś trochę opowiemy sobie o karmieniu piersią. Większość kobiet w ciąży rozważa za i przeciw naturalnego karmienia. Mówi się o pozytywnym wpływie na noworodka, zaś z drugiej strony pogryzione sutki też są jakimś argumentem, Co warto wziąć pod uwagę?
Oczywiście moje rozważania dotyczą zdrowych kobiet oraz zdrowych niemowląt. Nie mówimy o sytuacji kiedy matka nie ma pokarmu lub z innych przyczyn nie jest w stanie karmić swojego dziecka piersią.
Trzeba uzmysłowić sobie, że takie przypadki są i niektóre kobiety nie karmią ponieważ po prostu nie mogą.
Wracając do tematu będę chciała skupić się na przedstawieniu wpływu karmienia, warto przeczytać i samemu rozważyć czy są to wystarczające powody by jednak zachęcać matki do karmienia, a może zniechęcać?
Zacznijmy od tego, że dziecko rodzi się z jałowym przewodem pokarmowym od tego jakie mikroorganizmy pierwsze się tam dostaną ma znaczenie droga porodu, ale i pierwszy pokarm- na tym się skupimy. :)
Jakie są standardy medyczne?
Wyłączne karmienie piersią* do pierwszych sześciu miesięcy życia. Przez pierwsze pół roku jest to wystarczający pokarm dla niemowlęcia i pokrywa całkowicie jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze zapewniając w ten sposób jego prawidłowy rozwój. Jedyny wyjątek to witaminy D i K, które należy suplementować.
Witamina D - wszystkie niemowlęta powinny być suplementowane w ilości 400 IU/ dobę <6m.ż
Witamina K - wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać 0,5mg domięśniowo lub 2 mg doustnie. (Przy porodach zabiegowych 0,5mg domięśniowo).
Zalecana profilaktyczna suplementacja przy wyłącznym karmieniu piersią od 2 tygodni do 3 miesiąca w dawce 0,25µg/g.
W trakcie pierwszych 6 miesięcy życia według WHO nie powinno dopajać się dziecka żadnymi płynami nawet wodą.
Wyłączne karmienie piersią*- niemowlę karmione jest tylko mlekiem matki (naturalnie z piersi lub mlekiem ściągniętym od matki)
Jakie są plusy karmienia piersią?
Dziecko:
Rzadszy lub lepszy przebieg niektórych chorób wśród niemowląt takich jak: zakażenia przewodu pokarmowego, zakażenia dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, martwicze zapalenie jelit, atopowe zapalenie skóry, otyłość. Wpływa także korzystnie na stężenie cholesterolu we krwi, zapobiega próchnicy, ale także niektóre doniesienia opisują lepsze (w porównaniu do rówieśników nie karmionych mlekiem matki) funkcje poznawcze i wyższy iloraz inteligencji.
*Na wszystkie wyżej wymienione jednostki chorobowe i nieprawidłowości korzystnie wpływa karmienia piersią przez okres ok. 6 miesięcy.
Hmm można wywnioskować, że noworodek karmiony w ten sposób odnosi same korzyści, a matka? Czy oprócz satysfakcji, że dobrze dba o swojego maluszka karmienie piersią wpływa na nią jakoś pozytywnie? I tutaj jest dobra wiadomość: TAK!!!
Matka:
Po pierwsze przez karmienie piersią wzmacnia się więź emocjonalną z dzieckiem, a także cechuje je większa cierpliwość i lepiej znoszą trudy macierzyństwa. Dzieje się tak ze względu na wydzielanie prolaktyny podczas karmienia, która poprawia samopoczucie.
Z aspektów medycznych można wyróżnić mniejsze ryzyko krwawienia okołoporodowego, szybsze obkurczanie się macicy, wbudowywanie odpowiednich składników mineralnych w kości (jeżeli wystąpiły ubytki w trakcie trwanie ciąży), zmniejszone ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi
A teraz wiadomość, która ucieszy zapewne niejedną mamę: dzięki karmieniu piersią następuje szybszy spadek masy ciała po ciąży, a także jest to oszczędność dla domowego budżetu i wygoda.
Pomyślmy logicznie pokarm z piersi zawsze mamy przy sobie nie ma opcji, że go zapomnimy :) Nie trzeba kupować także żadnych mieszanek, ani całego sprzętu potrzebnego do karmienia, przynajmniej na początku przez kilka pierwszych miesięcy.
Jakie są minusy?
Tak naprawdę nie ma, konkretnych medycznych minusów karmienia piersią. Bardziej są to niedogodności, które mogą przytrafić się każdej mamie. Jednak trzeba zaznaczyć, że różne kobiety mogą odbierać je inaczej, a niektórym mogą się nie przytrafić.
Oto kilka z nich:
- gryzienie sutków, szczególnie przy ząbkowaniu
- obrzęki
- zastój pokarmu w piersiach
- stan zapalny
- nadwrażliwość
- ból piersi
- wyciek mleka z piersi i konieczność noszenia wkładek laktacyjnych
Podsumowując:
1. Karmienie piersią ma więcej plusów niż minusów.
2. Przez pierwsze 6 miesięcy według zaleceń należy karmić dziecko wyłącznie piersią by zapewnić mu prawidłowy rozwój.
3. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia dziecka jest wystarczające i zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych. Nie ma potrzeby dokarmiania ani podawania dodatkowych płynów.
4. Opisywany sposób karmienia daje korzyści nie tylko dziecku, ale także i matce.
Na dzisiaj to wszystko. Jest to pierwsza część z dwóch artykułów dotyczących karmienia piersią. Za tydzień zapraszam do przeczytania II części dotyczącej składu mleka/siary/faz karmienia.
Ewa Matwiejszyn - Smaki Bobasa
Comments