top of page

Kaloryczność diety w ciąży

Czy warto przejmować się kaloriami będąc w ciąży??


Dużo się mówi o prawidłowym odżywianiu w ciąży, jednak nie dla każdego będzie to oznaczać to samo. Niektóre kobiety uważają, że skoro są w ciąży to mogą jeść co chcą i kiedy chcą, nie zwracając uwagę na kalorie Nie jest to dobre podejście, należy zatem zadać sobie samej pytanie czy skoro jestem w ciąży to powinnam odżywiać się tak jak zawsze czy wręcz przeciwnie może powinnam stosować specjalną dietę

Odpowiedź jest prosta. Skoro jesteś w ciąży masz prawo mieć drobne zachcianki, czy tworzyć własne wariacje smakowe. Tak naprawdę chodzi o racjonalność w podejściu do tematu żywienia, ale także świadomość wystąpienia możliwych skutków niepożądanych z powodu nadmiaru czy niedoboru energii.


Po co mi racjonalne żywienie w ciąży?


Liczne badania dowodzą, że programowanie żywieniowe ( wpływ odżywiania kobiet w ciąży na zdrowie dziecka) rozpoczyna się od okresu płodowego. Stan odżywienia kobiety w ciąży wpływa na rozwój i masę płodu. Zauważono związek między masą urodzeniową, a występowaniem niektórych chorób w przyszłości. Dlatego tak ważna jest świadomość przyszłej mamy na temat dostarczania prawidłowej ilości kalorii i składników pokarmowych do organizmu w trakcie trwania ciąży w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.


Kalorie w ciąży:

Zapotrzebowanie na energię u kobiet w ciąży wzrasta w wyniku rozwoju płodu, łożyska i powiększenia się matczynych tkanek. Należy jednak zwrócić uwagę na indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy ze względu na wiek, masę ciała przed ciążą i aktywność fizyczną w ciąży.


W każdym trymestrze zapotrzebowanie na energię zmienia w zależności od zmian zachodzących w organizmie matki i rozwijającego się płodu (Tabela 1) :


I trymestr: Wśród kobiet w prawidłową masą ciała zapotrzebowanie jest nie wiele większe, w porównaniu do okresu przed ciążą.

II trymestr: Kaloryczność diety wzrasta głównie z powodu zmian zachodzących w organizmie matki (wzrost gruczołów sutkowych, tkanki tłuszczowej, powiększenie macicy)

III trymestr: Zapotrzebowanie na energię jest największe, głównie przez intensywny wzrost płodu.


Tabela 1. Normy żywienia na energię dla kobiet ciężarnych

Składnik Zapotrzebowanie

Energia

II trymestr + 360 kcal/dobę

III trymestr + 475 kcal/dobę



dla masy ciała 45–80 kg



Jak wspomniano wyżej nadmiar jak i niedobór kalorii może mieć negatywne skutki. W obu przypadkach można spodziewać się zaburzeń w rozwoju płodu jak i większych predyspozycji dziecka do pojawienia się określonych chorób w przyszłości.


Skutki niedoboru kalorii:

Zbyt małe dostarczanie kalorii przez matkę w ciąży może mieć niekorzystne wpływ na rozwój płodu. Niedożywienie u matki może skutkować urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową (<2500g) i zmniejszeniem masy łożyska (co będzie zaburzać rozwój wewnątrzmaciczny płodu.) Dzieci urodzone z niską masą urodzeniową są bardziej narażone na cukrzyce, choroby sercowo-naczyniowe i nadciśnienie w przyszłości.

Mała kaloryczność diety często idzie w parze z niedoborami składników mineralnych i witamin, co będzie skutkować również nieprawidłowym rozwojem płodu co przyczynia się do porodu przedwczesnego.


Skutki nadmiaru kalorii:

Nadmiar spożywanych kalorii przez matkę w ciąży nie zabezpiecza dziecka przed chorobami, a wręcz przeciwnie może przyczynić się do ich rozwoju w przyszłości. Kobieta z nadwagą czy otyłością jest częściej obciążona komplikacjami okołoporodowymi i w połogu. Wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z makrosomią (dużą wagą urodzeniową (>4000g)). W wyniku tego zwiększa się ryzyko przerostu narządów u dziecka i niedotlenieniem , a w konsekwencji powoduje to komplikacje podczas porodu. Dzieci z makrosomią częściej rozwijają otyłość w wieku młodzieńczym są bardziej narażone na insulinooporności i rozwoju Zespołu Metabolicznego.


Podsumowując:

Dostarczanie odpowiednio skomponowanej diety pod względem kalorycznym, składników mineralnych i witamin jest kluczowe do prawidłowo przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Odpowiednia podaż energii w diecie matki zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji okołoporodowych, jak i wystąpienia niektórych chorób w przyszłości u dziecka. Dlatego tak istotna jest świadomość matki, że wybory żywieniowe przez 9 miesięcy trwania ciąży wpływają także na dziecko. Ciąża to nie jest dobry czas na odchudzanie, ale także nie powinien być to okres ciągłego objadania się.



Jemy dla dwojga nie za dwoje



Smaki Bobasa-Ewa Matwiejszyn

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również...

 
 
 

Comentarios


bottom of page