Jakiej żywności powinno się unikać w trakcie trwania ciąży?
- Smaki Bobasa
- 20 lut 2019
- 3 minut(y) czytania
Kobieta dowiadując się, że jest w ciąży zadaje sobie pytanie co powinna jeść, a może lepiej byłby zadać sobie pytanie czego należy unikać.
Podejście do żywienia kobiet w ciąży zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu była długa lista produktów zakazanych. Głównym powodem do wykluczeń jest zawsze dobro nienarodzonego dziecka. Wiadomo, że to co spożywa matka może wpływać nie tylko na jej samopoczucie, ale także na dziecko i jego rozwój. Wcześniej uważano, że kobiety w ciąży powinny unikać potencjalnych alergenów ponieważ w ten sposób chroni się dziecko i minimalizuje ryzyko wystąpienia w przyszłości alergii. Z czasem podejście się zmieniło i teraz nie ma sztywnych zakazów. Wychodzi się z założenia, że kobieta w ciąży może jeść wszystko na co ma ochotę i jeżeli chce zmienić swój sposób żywienia to tylko na bardziej prozdrowotny, a z nie z powodów "bo jest w ciąży" i czegoś jej nie wolno.
Jednak czy na pewno ?? Czy można tak bezkarnie spożywać wszystkie produkty i dania na jakie kobieta w ciąży ma ochotę??
Odpowiedź jest: TAK i NIE (jak to u kobiet bywa nie ma jednoznacznych odpowiedzi :P)
Tak, to prawda nie ma potrzeby zubażać diety przyszłej matki o produkty alergenne które do tej pory normalnie spożywała tylko dlatego, że jest w ciąży.
Nie, powinno uważać się jakie produkty są wybierane do spożycia. Owszem kobieta będąc w ciąży nie powinna wprowadzać zbyt dużych zmian w swoim żywieniu jednak niektórym produktom warto się przyjrzeć i może jednak przez 9 miesięcy ich nie spożywać.
Teraz rodzi się pytanie to na co powinnam uważać??
Hmm zacznę od porównania kilku produktów do spożycia potencjalnie nie szkodliwych, a jednak wartych jak się okaże przemyślenia. Tutaj nie chodzi o ich całkowite wykluczenie tylko spożywanie ich z umiarem.
Ryby zdrowe czy lepiej unikać?
Tyle się mówi o prozdrowotnym spożywaniu ryb ze względu na NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe - EPA i DHA), a jednak coraz częściej się mówi o zanieczyszczeniach wód co wiąże się z ryzykiem spożycia ryb także z substancjami niepożądanymi.
Ryby mogą być źródłem rtęci, PCB (polichlorek bifenolu), a także innych zanieczyszczeń i pasożytów. Prawdą jest, że rtęć gromadzi się w tkankach rybnych dlatego powinno unikać się ryby długo żyjących, większych i drapieżnych ponieważ są potencjalnie bardziej podejrzane o większe ilości nie pożądanych zanieczyszczeń.
Jak to wpływa na dziecko?
Rtęć przechodzi, przez łożysko i barierę krew - mózg, odkłada się w tankach płodu i ma działanie neurotoksyczne.
Na ratunek przed szkodliwym działaniem rtęci przychodzi selen który także znajduje się w rybach i chroni przed wysokimi stężeniami rtęci. Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe ( warto tutaj wyróżnić DHA) które znajdują się w rybach (szczególnie tłustych) istotne wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.
Rekomendacje:
- wybieraj mniejsze ryby
- unikaj tuńczyka nawet tego z puszki
- unikaj mięsa rekina, makreli królewskiej i miecznika
- śledź lokalne informacje o zanieczyszczeniach (kupno świeżych ryb)
- usuwaj z ryb tłuszcz i skórę
- nie jedz surowych i mrożonych ryb, a także owoców morza
- ryby i owoce morza zawsze poddajemy obróbce termicznej
- ograniczamy spożycie ryb i owoców morza (po obróbce termicznej) do ok.340g
Wątroba czy jest taka niebezpieczna?
Wątrobę można jeść w trakcie ciąży ponieważ bogata jest w substancje odżywcze. Niektórzy zaś twierdzą, że powinno się jej unikać ze względu na duże ilości wit. A (>15000IU/24h teratogenne działanie). Tutaj jest kwestia sporna czy wartość odżywcza przewyższa ryzyko potencjalnej szkodliwości.
Rekomendacje:
- unikaj spożycia wątroby i produktów zawierające jej dodatek jak pasztetowa czy pasztety, szczególnie w I trymestrze ciąży.
Mogę pić kawę w ciąży?
Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących spożywania kawy ponieważ nie ma jednoznacznych badań potwierdzających prozdrowotny wpływ czy uznających szkodliwość kawy na rozwój dziecka.
Obecne rekomendacje:
- kawa 1-2 filiżanki na dobę
- preferujemy kawy bezkofeinowe
- do każdej filiżanki kawy należy dodać spora ilość mleka
Zostały przedstawione i opisane trzy produkty o których najczęściej się słyszy i które budzą pewne wątpliwości/ lęki wśród przyszłych mam. Mam nadzieje, że teraz łatwiej będzie podjąć decyzję czy warto sięgać po wyżej wymienione surowce i jakie niesie to za sobą zagrożenia lub korzyści.
Oczywiście nie udało mi się wszystkiego przedstawić według wstępnego zamysłu ponieważ tekst wyszedł by za długi xd Z tego powodu postanowiłam podzielić go na II część, który zostanie przedstawiony za tydzień.
Smaki Bobasa-Ewa Matwiejszyn
Comments