top of page

Doula- kim jest i jak może pomóc?

W Polsce zarejestrowana jako zawód od 2015 roku.


Kim jest Doula?


Według definicji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu –


Stowarzyszenie DONA (Doulas of North America) czyli pierwsza organizacja zrzeszająca i szkoląca doule powstała w 1992r. Kilka lat później zaczęły powstawać pierwsze europejskie organizacje zrzeszające doule. W 2011r. w Polsce 18 przeszkolonych polskich doul założyło Stowarzyszenie DOULA w Polsce, które rok później stało się częścią i partnerem EDN- Europejskiej Sieci Doul.


Doula to osoba mająca odpowiednią wiedzę, wykształcenie i doświadczenie macierzyńskie. Obecność douli podczas porodu ma na celu wsparcie przyszłej matki pod względem emocjonalnym oraz fizycznym.


Doula dzięki swojemu doświadczeniu niesie pomoc oraz wsparcie zarówno dla kobiety w ciąży oraz dla jej rodziny. Pomaga przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny, jest obecna w pierwszych chwilach po porodzie.


Kiedyś funkcję douli spełniały matki, starsze siostry oraz ciotki kobiet w ciąży. Natomiast obecnie w wyniku m.in. zmiany tradycji wielopokoleniowych rodzin, czy też odbycia porodu w większości przypadków w szpitalach, a nie w domach doszło niejako do „osamotnienia” kobiety ciężarnej. Dużą pomoc w chwilach okołoporodowych niesie właśnie obecność douli, także ze względu na to, że rozumie ona fizyczne i emocjonalne aspekty porodu.


Obecność douli ma również duże znaczenie po porodzie, gdyż taka osoba wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, niesie także ogromną pomoc merytoryczną.


ZADANIA DOULI


Poniżej lista zadań zaproponowana według Stowarzyszenia DOULA w Polsce:


§ zapoznawanie pacjentki z dostępnymi opcjami opieki okołoporodowej umożliwiającymi jej podjęcie decyzji odpowiedniej do jej osobistej sytuacji;

§ zawieranie umowy określającej warunki i zakres współpracy;

§ informacyjne, emocjonalne i fizyczne wspieranie kobiety przed porodem;

§ towarzyszenie kobiecie w trakcie porodu;

§ służenie profesjonalną pomocą po porodzie;

§ prowadzenie dokumentacji oferowanego wsparcia i oferowanego wsparcia i opieki nad matką i dzieckiem;

§ dbałość o własny rozwój zawodowy: uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach, zapoznawanie się z najnowszymi publikacjami z zakresu opieki okołoporodowej;

§ przestrzeganie kodeksu etycznego i standardów pracy douli.


DODATKOWE ZADANIA ZAWODOWE:


§ organizowanie spotkań edukacyjnych, warsztatów, pokazów filmów

§ współpraca z innymi instytucjami w zakresie opieki okołoporodowej.


PODSUMOWANIE


Obecność douli daje fachowe wparcie podczas porodu. Doula dba szczególnie o zdrowie psychiczne kobiety ciężarnej, podczas kiedy personel medyczny zajmuje się sferą medyczną. Dzięki douli zyskać można poczucie bezpieczeństwa i stałości, a także komfortu podczas porodu.


Z naukowego punktu widzenia określono także, że ciągłe wsparcie w porodzie zwiększa szansę na fizjologiczny poród siłami natury, nie szkodzi, a kobiety są bardziej zadowolone.


Materiał został opracowany m. in na podstawie informacji ze strony http://www.doula.org.pl/. Jeśli chcecie skorzystać z usług douli, na stronie możecie także znaleźć certyfikowaną doulę na terenie Waszego województwa http://www.doula.org.pl/znajdz-doule-8.


- Smaki Bobasa- Klaudia Kalinka.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Alergia na białko mleka krowiego vs nietolerancja laktozy

W swojej dotychczasowej pracy zauważyłam, że te dwa odrębne tematy stanowią dylemat w codziennym żywieniu dzieci. Często rodzice mylą te dwie różne przypadłości, dlatego zapraszam do lektury dzisiejsz

Przechowywanie i podgrzewanie mleka mamy

Poniżej przedstawiam Wam kilka prostych wskazówek jak obchodzić się z mlekiem mamy po odciągnięciu pokarmu. PRZECHOWYWANIE POKARMU Zacznijmy od pojemników. Najlepiej, gdy pojemniki do przechowywania l

Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również jest znacznie szerszy niż w poprzednich trymestrach. 27–32 tydzi

bottom of page