top of page

Część II Jakiej żywności powinno się unikać w trakcie trwania ciąży?

Druga część artykułu "Jakiej żywności powinno unikać się w trakcie trwania ciąży".


W pierwszej części została przedstawione trzy produkty, wokół których są kontrowersje czy warto je spożywać w ciąży. Powszechnie dla osób zdrowych uznane są za nieszkodliwe, problem pojawia się kiedy dowiadujemy się o dziecku. Wtedy bardziej skupiamy się na swoich wyborach żywieniowych i zachowaniach by nie zaszkodzić maluszkowi. Ryby, wątróbkę czy kawę można spożywać nawet w ciąży jednak z umiarem i nie przekraczając zalecanych ilości.


W II części artykułu bardziej skupie się na produktach których powinno się unikać ze względu na ryzyko zakażenia matki i związane z tym zarażenie dziecka co może zaburzać jego prawidłowy rozwój. Poniższe produkty nie są zalecane dla kobiet w ciąży (pomimo niewielkich szans na zarażenie) jednak przypadki zachorowań się zdarzają, a skutki mogą być bardzo poważne.


Zatrucia pokarmowe wywołane czynnikami zewnętrznymi:

Listeria Monocytogenes (Listerioza)

Bakteryjna choroba zakaźna wywołuje ją gram-dodatnia pałeczka Listeria monocytogenes. Bakteria występuje naturalnie w środowisku więc można ją znaleźć w warzywach, owocach, przetworach mlecznych i mięsie od zakażonych zwierząt.

Ginie pod wpływem temperatury (pasteryzacja, gotowanie) jednak żywność może zostać zakażona także po obróbce termicznej. Przechowywanie żywności w lodówce nie zmniejsza ryzyka zarażenia.

Może przebiegać bezobjawowo u matki lub zarażenie może być pomylone z grypą ze względu na grypopodobne objawy, a także mogą wystąpić problemy gastryczne. Nawet przy niewielkich dolegliwościach u matki choroba może przejść przez łożysko do płodu.

Ryzyko zarażenia istnieje przy spożywaniu serów i produktów mlecznych niepasteryzowanych, wyrobów garmażeryjnych i surowych wyrobów mięsnych, a także owoców morza i ryb. Zalecana jest także ostrożność przy produktach importowanych (sery miękkie) i sery pleśniowe (Sery typy Brie, Camembert, sery niebieskie). W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia spożywana żywność powinna być poddać obróbce termicznej i wybieranie produktów pasteryzowanych.


Ryzyko zarażenia rośnie wraz z wiekiem ciąży.

Skutki dla dziecka:

· poronienia

· wewnątrzmaciczne obumarcie płodu

· poród przedwczesny

· dziecko z listeriozą wrodzoną (wysoka śmiertelność)

Listerioza wrodzona:

Wczesna ujawnia się w 1 tygodniu życia : posocznica, zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zmiany skórne, zapalenie spojówek, powiększenie wątroby, śledziony.

Późna ujawnia się >7 dni od urodzenia: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica.

Leczenie: antybiotykoterapia.

Toxoplasma gondii (Toksoplazmoza)

Nazywana chorobą odzwierzęcą wywołana przez pasożyta Toxoplasma gondii. Nosicielem może być kot, ale posiadanie zwierzęcia zadbanego przesiadującego głownie w domu nie jest potencjalnie zwiększonym czynnikiem ryzyka.

Największe niebezpieczeństwo dla dziecka jest wtedy gdy do zarażenia matki doszło pierwszy raz w trakcie trwania ciąży lub też tuż przed zapłodnieniem.


Może przebiegać bezobjawowo lub mogą wystąpić objawy grypopodobne. Nawet przy niewielkich dolegliwościach u matki, choroba może przejść przez łożysko do płodu.

Ryzyko zakażenia istnieje przy spożywaniu surowego/niedogotowanego mięsa, niepasteryzowanego mleka i produktów mlecznych, niemytych owoców, warzyw i spożywania zanieczyszczonej wody. Przed zarażeniem chroni przestrzeganie zasad higieny, gotowanie,, pasteryzacja, a także żywność poddana mrożeniu.

Skutki dla dziecka:

· problemy ze wzrokiem (zapalenie siatkówki, naczyniówki i zaćmy)

· zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (opóźnienie rozwoju psychoruchowego,

zaburzenia napięcia mięśniowego, wodogłowie, małogłowie, padaczka)

· uszkodzenie słuchu

· opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego

· poronienia

· wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrostu


Podsumowując należy uważać na produkty surowe, niepasteryzowane ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko zakażenia żywności co analogiczne może doprowadzić do zarażenia konsumenta. Ryzyko wzrasta w trakcie trwania ciąży ponieważ choroba przechodzi przez łożysko do płodu i zaburza jego rozwój.

W celu minimalizacji ryzyka należy przestrzegać zasad higieny, poddawać żywność obróbce termicznej i wybierać produkty pasteryzowane. Jeżeli spożywamy surowe produkty np warzywa, owoce należy wtedy dokładnie je myć.


Smaki Bobasa-Ewa Matwiejszyn

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Badania w III trymestrze ciąży

Przed nami ostatni, trzeci trymestr ciąży. W tym okresie zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Zakres obowiązkowych badań również...

 
 
 

Comments


bottom of page